Zachowanie uczniów

Nikołaj Nikołajewicz Gay –„Judasz” (fragment)

Nie wiadomo dokładnie kiedy Judasz oddalił się od Jezusa.

Z tego fragmentu wynika ,że Judasz był obecny w czasie Paschy aż do momentu ustanowienia Eucharystii.

Łukasz 22

14. A gdy nadeszła pora, zajął miejsce przy stole i apostołowie z Nim. 15. I rzekł do nich: Bardzo pragnąłem spożyć razem z wami tę właśnie paschę, zanim będą cierpiał. 16. Bo powiadam wam: Nie będę jej więcej spożywał, aż wypełni się w królestwie Bożym. 17. A kiedy wziął kielich i dzięki czynił, powiedział: Weźcie to i rozdzielcie między siebie. 18. Powiadam wam bowiem: Odtąd nie będę pił z owocu winnego krzewu, aż nie nadejdzie królestwo Boże. 19.Wziąwszy chleb, odmówił modlitwę dziękczynną, połamał go i podał im, mówiąc: To jest ciało moje, które za was będzie wydane. To czyńcie na moją pamiątkę! .20.Tak samo po wieczerzy [wziął] kielich, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze w mojej krwi, która za was będzie wylana. 21. A oto ręka tego, który Mnie wyda, jest przy mojej na stole

Dziwne jest także zachowanie pozostałych apostołów

Mateusz 26

21. A kiedy jedli, powiedział: Zaprawdę powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda. 22. Zasmucili się bardzo i jeden przez drugiego zaczęli Go pytać: Chyba nie ja, Panie? .23 On zaś odpowiedział: Ten Mnie wyda, który umoczył razem ze Mną rękę w misie. 24. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim napisano, lecz biada temu człowiekowi, który Go wyda. Lepiej by było dla niego, żeby się nie narodził. 25. I Judasz, który Go wydał, zapytał: Chyba nie ja, Rabbi? Mówi mu: Tak, to ty. 

Jezus mówi „Jeden z was Mnie wyda” ,uczniowie się „zasmucili”.

A kiedy Jezus wyraźnie mówi że to Judasz zdradzi, uczniowie nie czynią nic, żeby tej zdradzie zapobiec.

Jeszcze raz Łukasz 22

21.A oto ręka tego, który Mnie wyda, jest przy mojej na stole. 22. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak zostało postanowione, lecz biada temu człowiekowi, który Go wydaje. .23 A oni zaczęli pytać jeden drugiego, kto z nich miałby to zrobić. 24. Powstał też między nimi spór, kto z nich uchodzi za największego

Uczniowie wzajemnie się pytają kto miałby zdradzić. Ale niejako przy okazji najważniejsze dla nich w tej chwili jest rozstrzygnięcie kto z nich uchodzi za największego .Trochę to jest dziwna trzeba przyznać.

To miał być wpis jutrzejszy, ale dam go już dzisiaj.

O Judaszu jeszcze co nieco napiszę, ale już w późniejszym terminie.

9 myśli w temacie “Zachowanie uczniów

  1. Mnie już naprawdę nic nie dziwi 🙂 Pamiętaj że ci ludzie żyli w zupełnie innych czasach i mieli inne priorytety. Naprawdę ciężko dziś oceniać ich zachowanie. Podejrzewam że gdyby całe to towarzystwo żyło dziś, to historia wyglądała by zgoła inaczej.

    Polubienie

  2. Czy w takim razie nie narzuca się refleksja, że opowiadający opisywali rzeczy, których nie widzieli, a znali je z drugiej ręki i dając pole do popisu swojej wyobraźni nie udźwignęli wszystkich wątków?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s