Bój o ciało II

Na zdjęciu-Charlton Heston w Dziesięciu Przykazaniach (1956)

Judy 1,9

„Kiedy archanioł Michał sprzeciwiał się diabłu, spierając się o ciało Mojżesza (…)”

Biblia Pierwszego Kościoła

Kto został wzięty do nieba ciałem

HenochKsięga Rodzaju 5,24

Ponieważ Henoch żył bogobojnie, znikł, gdyż Bóg go zabrał

Eliasz2 Księga Królów 2,11

I stało się, że w czasie ich marszu, gdy szli i rozmawiali, oto ognisty rydwan oraz ogniste konie rozdzieliły ich obydwóch i Eliasz wstąpił do nieba w wichrze.

Biblia Poznańska

Księga Powtórzonego Prawa 34,5-6

Sługa Jahwe Mojżesz umarł tam ,w kraju Moabitów, zgodnie ze słowami Jahwe. Pogrzebano go w dolinie moabskiej, naprzeciw Bet-Peor. Nikt nie zna jego grobu aż po dzień dzisiejszy.

Prawdopodobnie nieznajomość miejsca pochówku mógł mieć wpływ na powstanie legendy, że Mojżesz tak jak Henoch i Eliasz ciałem zabrany został do nieba.

Prasa.wiara.pl

Niektórzy, w nawiązaniu do tego apokryfu (Wniebowzięcie Mojżesza zwany też Testamentem Mojżesza) , wysnuwają hipotezę, że istniała także jakaś ludowa opowieść, według której po śmierci Mojżesza z nieba zstąpił Michał i przywrócił mu życie, zanim jego ciało doznało skażenia, natomiast Szatan usiłował powstrzymać Michała, wysuwając roszczenia, iż ciało Mojżesza należy do niego, ponieważ Mojżesz zabił Egipcjanina, a więc był mordercą. Roszczenia szatana mogły też wynikać z faktu, że uważał siebie za właściciela materialnego świata. Książę Michał, mimo protestów Szatana, wzbudził jednak Mojżesza z umarłych i wziął go do nieba. Do tej hipotetycznej legendy rzekomo uczynił aluzję List Judy.

Co znajduje potwiwrdzenie w

„Żydowskie legendy biblijne”Micha Josef bin Gorion strona 341

Trzej wstąpili żywcem do nieba: Chanoch, Mosze i Elija. O Moszem powiedziano: I uniósł się Mosze z pól Moawa, i nikt nie wiedział, gdzie leży jego grób.

16 myśli w temacie “Bój o ciało II

 1. Tak już bardziej poważnie, śmiem twierdzić, że niewiedza rodzi bajki. Ci ludzie nie wiedzieli czym jest Kosmos stąd mogli myśleć, że ktoś cieleśnie dostał się do nieba.
  Już mniej poważnie – kocham te biblijne dysputy nie tylko o takich cudach jak wniebowstąpienie, czy wniebowzięcie. 😉 Mając tego dziś pod dostatkiem, już nie mam potrzeby sięgania do horrorów 😉

  Polubienie

   1. Ale Szatan to chyba jest wierzący 🙂

    Jeżeli Szatan to Przeciwnik to musi uznawać istnienie Boga.
    Diabłami określam wszystkie inne anioły upadłe.

    Polubienie

   1. Spora część katolików nawet Dekalogu Ci poprawnie nie wyrecytuje 🙂 Na wszelki wypadek???? Jakiż to mógłby być wypadek Twoim zdaniem? 🙂 W wierze nie chodzi o wbijanie w łeb historyjek, choć nie brak i takich, którzy tak to postrzegają. Sama wiara i życie według niej jest wartością, cała reszta to tylko otoczka. Przynajmniej dla mnie, ale ja mam nieco inne podejście do wiary niż moi współbracia.

    Polubienie

   2. Musisz wiedzieć w co wierzysz. Wiara opiera się na Piśmie Świętym, więc wypadałoby co nieco się orientować co w nim jest.
    Katolicy (ci tacy zwykli) niestety mają małą świadomość Biblii.

    Polubienie

   3. Widzisz, możesz przeczytać wszystkie książki o Afryce a i tak nie poznasz jej tak jakbyś poznała będąc na miejscu. Z religiami jest tak samo. Możesz np. nauczyć się Starego i Nowego testamentu na pamięć, a i tak gówno z tego zrozumiesz, jeśli tym nie żyjesz. Ja wiem w co wierze, a lektury dobieram sobie weselsze 🙂 Wiara to coś dużo więcej… 🙂

    Polubienie

 2. Stanley Maruda – można mieszkać w Polsce całe życie i nic o niej nie wiedzieć, nie czytając i nie znając jej historii, nie znając obyczajów etcetrea… Asenata ma rację, każda religia ma swoją święta księgę, która wyznacza prawdy i prawa. No ale polscy katolicy wiedzą lepiej uważając, że Jezus był polakiem i Marija matka jego, to żenada. niewiedza i ignoranctwo i takie polskie – ja wiem lepiej…bo wiarę mam w sercu. urodziłam się z e wszystkimi prawdami wiary wdrukowanymi w mój umysł i tak oto powstają pogańskie odmiany katolicyzmu )))))))))))))))))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s