Bój o ciało

Na zdjęciu-Charlton Heston w Dziesięciu Przykazaniach (1956)

Dzisiaj nareszcie wzięłam się za czytanie Pisma Świętego. Ale, że jestem jeszcze w oparach lenistwa przeczytałam List Judy. Bo krótki. Ale tak już bywa, że nieraz idziemy na łatwiznę a to się na nas mści.

Juda 1,9

„Gdy archanioł Michał toczył z szatanem zacięty bój o ciało Mojżesza (…)”

Komentarz

Autor nawiązuje tu do epizodu podanego w apokryfie Wniebowzięcia Mojżesza.

Biblia Poznańska

Przeszukałam wszystkie książki z Apokryfami, mam „Testament Mojżesza”. ale tam nic o żadnych bojach nie ma.

Zaczęłam szukać w internecie. Znalazłam –prasa.wiara.pl

Według żydowskich legend zaistniał natomiast problem z duszą Mojżesza. Gdy Bóg ujrzał, że Mojżesz jest już przygotowany na śmierć, zwrócił się do Archanioła Gabriela, aby przyniósł do nieba duszę Mojżesza. Gabriel jednak powiedział, że nie jest w stanie wykonać tego polecenia. Bóg zwrócił się więc do Michała, który odmówił, twierdząc, że nie może przyczynić się do śmierci tego, kto w oczach Boga wart jest sześciuset tysięcy innych ludzi. Przyszła kolej na anioła Zagzagela. Odrzekł, że był nauczycielem Mojżesza, gdy ten wspiął się do niebios po Torę i nie może odebrać życia własnemu uczniowi! Bóg wezwał w końcu Anioła Śmierci, Samaela, który ucieszył się z powierzonej misji. Wziął miecz i stanął przed Mojżeszem. Mojżesz jednak nie chciał oddać swej duszy i zadał Samuelowi cios swoją laską, na której wyryte było Imię Pana, skutkiem czego oślepił go. Wtedy usłyszał głos samego Boga, że już nadeszła jego pora, ale poprosił: Nie oddawaj mnie Aniołowi Śmierci, Panie! Głos z nieba odpowiedział: Nie lękaj się, Mojżeszu, ja sam zajmę się twoją śmiercią. A potem przemówił wprost do duszy Mojżesza: Moja córko, zamieszkiwałaś ciało Mojżesza przez sto dwadzieścia lat, a teraz proszę cię, żebyś zeń wyszła. Wypowiedziawszy te słowa, Bóg ucałował Mojżesza i wraz z pocałunkiem zabrał jego duszę.

Tylko, że u Judy jest wyraźnie-„Gdy archanioł Michał toczył z szatanem zacięty bój o ciało Mojżesza”.

O tym jutro, żeby nie było za dużo do czytania na jeden raz

8 myśli w temacie “Bój o ciało

 1. Tak naprawdę „Wniebowzięcie Mojżesza” (znane obecni jako „Testament…”) i „Testament Mojżesza” to dwie różne księgi. To na tą pierwszą apokryficzną księgę powołuje się Orygenes, twierdząc, że Juda z niej czerpał. Nie dotrwała jednak do naszych czasów, więc jej nie znajdziesz i nie dowiesz się o co tak naprawdę chodziło.

  Polubienie

 2. Mam mieszane uczucia jak przystało na sceptyka 😉 Wprawdzie Biblię przestudiowałem dość dokładne, ale apokryfy to już dla mnie jakby za dużo.
  Ale zapytam: ten Mojżesz to wniebowstąpił tylko duszą, czy całym ciałem? Bo naprawdę nie wiem ;))

  Polubienie

  1. Wiesz są różne teorie 🙂
   Każdy może znaleźć taką, która mu przypadnie do gustu,

   Najpierw trzeba ustalić czy Mojżesz to postać historyczna czy biblijna. Ja się skłaniam ku temu drugiemu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s