15.Najtrudniej jest spotkać Lilit

„Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet” -Hanka Grupińska

Wydawnictwo Wielka Litera,2020

Książka napisana w 1999 roku, to jest czwarte wydanie .Została uaktualniona.

Bardzo dobra książka. Chociaż mam świadomość tego, że moze być trudna w odbiorze dla zupełnego laika jeżeli chodzi o judaizm. A w szczególności o chasydyzm.

Autorka na początku stara się wyjaśnić czym jest ultraortodoksja.

„Świat izraelskiej ultraordodoksji religijnej tworzą przede wszystkim chasydzi. Przynależy do niego również część litewskich mitnagedów i niewielu sefardyjczyków.(…)Określenie charedim, bogobojni, potocznie nadawane jest więc chasydom.”

Autorka przybliża także chasydzkie dynastie i stara się też pokazać ich różnice i podobieństwa. Tu czytelnik może trochę się pogubic.

Największym plusem książki jest to ,że przedstawia różne opinie. Kobiet będąc w centrum życia żony chasyda i kobiet które już uwolniły się od więzów zależności .Te postawy poszczególnych osób są bardzo różnorodne. Możemy sami niejako z tych wszystkich historii wyrobić sobie własną opinię .

Nie chce tutaj wchodzić w jakieś głębsze analizy .Na przykład czy kobiety będące w „środku” mówią to co same myślą, czy tylko to czego zostały wyuczone.

Podsumowując

Jeżeli ktoś chociaż na moment chce wejść w świat chasydów to jest to bardzo dobra książka. Tylko niestety wymaga przy czytaniu uwagi i skupienia. To nie jest książka tylko o kobietach, zawiera w sobie też historię poszczególnych dynastii i obyczajów. Co dla mnie jest oczywiście na plus.

10 myśli w temacie “15.Najtrudniej jest spotkać Lilit

  1. Dawno, dawno temu, gdy jeszcze byłem piękny i młody (a to była nieprawda) 😉 zauroczyła mnie młodziutka i niesamowicie piękna wyznawczyni Świadków Jehowy, która próbowała mnie nawrócić na swoją wiarę. Nawracanie trwało kilka godzin, bo akurat taki temat przerabiałem w swojej pracy kontrolnej na studiach. W efekcie oświadczyłem się i … zostałem przyjęty pomimo tego, że obecna starsza koleżanka ostro zaprotestowała. Niestety „ciągu dalszego” nie było, bo moja wybranka już więcej się nie pokazała …

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s