Nowe książki

Cisza wyborcza.

Może przy okazji nowymi książkami się pochwalę 😁

Ostatnie dni znowu trochę u mnie zdrowie szwankuje.Co pewnie zauważyliście bo Was nie odwiedzam.

Może jutro będzie już lepiej!!!

 

11 myśli w temacie “Nowe książki

 1. Po wstępie do tej książki utwierdzam się w przekonaniu, że celem pana Grabowskiego nie jest naukowe podejście do tematu, ani nie kieruje się on dobrą wolą… I mówię to ze świadomością, że Grantowi byli w przeważającej części organizacją konfidencką, złożoną z kanalii. Ale cóż, taki wniosek to sobie można wysnuć po dostępie do źródeł – z których części ten pan raczył skorzystać a część po prostu olał, bo mu nie pasowała do założenia.

  Polubienie

  1. Na domiar wszystkiego nie najlepszego Policja Granatowa, wcześniej Policja Państwowa, istnieje w micie założycielskim aktualnej Policji. Micie i tradycji z którego wycięto Milicję Obywatelską i milicjantów.

   Polubienie

 2. Tyle że mnie nie interesują mity, ani tworzone przez p. Grabowskiego, ani mit założycielski pod jakim podpisuje się obecnie Policja.
  Do granatowej wcielono pod groźbą śmierci lub obozu policjantów przedwojennych (można sprawdzić, są odezwy), natomiast powojenna milicja się z nich już nie rekrutowała – tylko z działaczy PPR – więc faktycznie współczesna ma więcej wspólnego z MO niż z Policją Państwową.
  Żyd w gettcie i podczas ich likwidacji natomiast bardziej się obawiał Jüdischer Ordnungsdienst, a nie granatowych – ale ten temat przecież nigdy pana Grabowskiego nie interesował – bo u czytelnika mógłby wywołać niepotrzebny dysonans poznawczy.
  Co ciekawe – na funkcjonariuszu policji, czy to granatowej, czy niemieckiej spoczywał obowiązek osobistego zabicia schwytanego przez siebie Żyda – ale już po likwidacji gett – tych co się wymknęli.
  Faktem jest również – że nazwa „granatowi” nigdy nie była używana przed 1939, choć mundury były tego samego koloru – zaś sama formacja uważana była za zdradziecką, przez ogół społeczeństwa – któremu dała się ostro we znaki. I dlatego zresztą tępiło ich Państwo Podziemne – na życzenie mogę nawet zrobić kwerendę ilu ich rozwalono w powiecie sochaczewskim, a ilu współpracowało z AK.

  Polubienie

   1. Nie jest osobny. Całość składa się na pewien mechanizm – wykorzystania namiastki władzy, w sytuacji kiedy następuje odwrócenie wszelkich wartości. Nie ma wtedy glorii i chwały, jest jeden wielki brud, który się ciągnie za wszystkimi. Ludzie którzy opisują jakiś wycinek tej sytuacji zaburzają proporcję. Robią to w imię polityki historycznej. Skoro pana Grabowskiego drażnią publikacje w których pokazuje się Polaków w dobrym świetle – robi rzecz odwrotną – dokonuje kwerendy która ma za cel dowiedzenie czegoś odwrotnego. Będzie miał poparcie źródeł – ale i tak dopuści się pewnego rodzaju fałszu – nie robiąc kompletnej ich analizy.

    Polubienie

   2. Dobrze,że powstają publikacje ,które pokazują Polaków w dobrym świetle. To powód do dumy,że były takie osoby.
    Pozwólmy jednak też na pokazywanie,że niestety gdzie jest dobro tam na pewno jest i zło.

    Panuje teraz w Polsce taka tendencja do chęci wybielania niektórych fragmentów naszej historii.Uważam ,że to nie jest dobre.
    Musimy się z tymi zmierzyć.

    Jeżeli widzimy winy u innych ,musimy je dostrzec i u siebie.

    Polubienie

 3. Szczególnie zainteresowały mnie ,,Sny umarłych” i ,,Niebo, ptaki i robaki”.

  Tak się może okazać, bo są posłowie, którzy od początku pierwszej kadencji ,,współczesnego” Sejmu czy Senatu są. A na poważnie to chyba chodzi o coś w związku z Powstaniem Warszawskim. To najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s