Dlaczego?

bdr

Księga Rodzaju 4

3.Gdy po niejakim czasie Kain składał dla Pana w ofierze płody roli,4.zaś Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę; 5. na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć.Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą.

Biblia Tysiąclecia

„Abel miał swoje bydło,kain swoją rolę i,jak nakazywała tradycja i obowiązki religijne,ofiarowali panu pierwsze owoce swej pracy,abel,paląc delikatne mięso baranka,a kain płody roli,kilka kłosów i nasion.Wydarzyło się wówczas coś,co aż do dzisiaj pozostaje niewyjaśnione.Dym z mięsa ofiarowanego przez abla szedł prosto w górę i ginął gdzieś w nieskończonym bezkresie,co było znakiem,że pan przyjmuje ofiarę i znajduje w niej upodobanie,ale dym z warzyw kaina,uprawianych z nie mniejszą miłością,snuł się nisko,po czym się rozwiewał,co oznaczało,że pan ją bezapelacyjnie odrzuca”

Kain”-Jose Saramago

Dlaczego Bóg wzgardził ofiarą Kaina?

1 List św.Jana 3,12

Nie tak jak Kain,który [związał się] z zepsuciem i zamordował swojego brata.A dlaczego go zamordował?-Bo uczynki jego były złe,a jego brata -sprawiedliwe

Biblia Pierwszego Kościoła

Nie tak,jak Kain,który był [dzieckiem] Złego i zamordował swego brata.A dlaczego zamordował go?Ponieważ czyny jego były złe,a brata jego sprawiedliwe.

Biblia Poznańska

W Mitach Hebrajskich przeczytamy- ‚niektórzy twierdzą,że przebrany za Węża Samael,spłodził z Ewą Kaina”.Miało to na celu wyjaśnienie pochodzenia zła.

W Biblii brak jakichkolwiek wyjaśnień,musimy niejako godzić się z Wolą Boga i nie żądać wyjaśnień ,dlaczego?

U Saramago Bóg mówi Kainowi,że chciał poddać go próbie.Kain odpowiada,że Bóg pozwolił zabić mu brata,A mógł litościwie przyjąć i jego ofiarę .

Bóg tak jak w przypadku Adama i Ewy oraz Kaina i Abla pojawia się zawsze po fakcie danego czynu.Jest biernym obserwatorem.

16 myśli w temacie “Dlaczego?

 1. Sprawa sprowadza się do dwóch słów „Chwalmy Pana”.
  Chwalmy Pana za sprawiedliwą, choć surową karę (a mógł zabić). Karę za mord, do którego sam sprowokował, więc nie do końca prawdziwa jest teza, że „jest biernym obserwatorem”.

  Polubienie

 2. Moralność dla dzieci z patoli. Nie umyka mojej uwadze, że bardzo dużo osób, które jako dorośli odnajdują swoje miejsce w KrK nie zadając pytań, to dzieci poniewierane, dzieci obszczymurków i zbolałych matek obnoszących się po sąsiadach ze swoją boleścią. Gdyż wszystko jest po coś, nieprawdaż. Chwalmy pana.

  Polubienie

 3. Albo pogoda mi szkodzi, albo Ewa bzykała sie z wężem… Swoją drogą nie potrafię pojąć, czemu zwala sie na Boga winy ludzi… Ludzie dostają wolną wolę, a że czasem wykorzystują ją by zaprzedać się złu…

  Polubienie

   1. Rzeźbiarz rzeźbi posąg.Po jego ukończeniu okazuje się ,że posąg ma pewne tak zwane niedoróbki.
    Kto jest winien tych wad posąg czy rzeźbiarz?

    Polubienie

 4. Jak to, dlaczego?

  Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą. Pan zapytał Kaina: «Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować». (Rdz 4, 5-7)

  Jasno wynika, ze już przed zabiciem Abla i odrzuceniem ofiary Kain grzeszył i źle postępował.

  Polubienie

  1. Księga Rodzaju 4
   3.Gdy po niejakim czasie Kain składał dla Pana w ofierze płody roli, 4.zaś Abel składał również pierwociny ze swej trzody i z ich tłuszczu, Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę;

   Fragment który podałeś dotyczy momentu po odrzuceniu ofiary.

   „Przecież gdybyś postępował dobrze”-nie ma nigdzie opisanych złych czynów Kaina przed odrzuceniem ofiary.
   Druga część fragmentu pokazuje,że Bóg wie,ze „grzech czyha”,Kain ma „nad nim panować”
   .
   I w tym momencie Bóg już tylko obserwuje i wkracza dopiero po zabiciu Abla.

   Pamiętaj,że to tylko moje spostrzeżenia dotyczące Pism.Kto inny pewnie by to inacze zinterpretował.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s