Natura ludzka

20200426_105215

Jak wiadomo rozróżnia się dwie teorie jeżeli chodzi o naturę człowieka

-dychotomia

-trychotomia

Dychotomia -człowiek składa się z ciała i duszy

Trychotomia-człowiek składa się z ciała,duszy i ducha.

Dwa fragmenty z Nowego Testamentu dotyczące trychotomii

I List do Tesaloniczan 5,23

A sam Bóg pokoju niech was w pełni uświęca.Niech wasz duch i dusza,i ciało bez najmniejszej skazy zostaną zachowane aż do powtórnego przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa.

ciało-gr.sarks

dusza-gr.psyche

duch-gr.pneuma

List do Hebrajczyków 4,12

Przecież słowo Boże jest  żywe,skuteczne i ostrzejsze niż obosieczny miecz i tak przenikliwe,że aż rozdziela spojenia i rdzenie duszy i ducha,a zdolne jest rozsądzać myśli i zamiary serca

Biblia Poznańska

 

Ja skłaniam się ku trychotomii.Uważam,że to co nas odróżnia od zwierząt (które mają ciało i duszę) to duch.

Po śmierci ciało umiera,dusza (dech życia) doświadcza reinkarnacji.A duch?Duch(czyli takie nasze małe ja) powinien wrócić do  Źródła.

Ale to już temat na następny wpis.

26 myśli w temacie “Natura ludzka

 1. Mam totalna sklerozę, ale to jakos po japońsku… Tam są trzy części, część umiera, część ma wędrówkę dalej, część może być odkupiona… Coś okropnego, bo nie przeskoczysz siebie, nie awansujesz tylko masz swoją drogę, a jak jesteś kobietą to zupełnie pozamiatane, nawet sama się nie wykupisz z piekieł…

  Polubienie

   1. Mitologia to jedno, a sprawy człowiecze drugie. Jakoś tak mają, że po śmierci następuje rozdział i część odsiaduje karę za winy swoje i przodków, część reinkarnuje znów, cześć odchodzi wyżej… Bardzo to zagmatwane i jak dla mnie mnożenie bytów nad potrzebę, ale skoro już i tak dzielisz – zobacz, co oni wymyślili, bo mieli więcej czasu.

    Polubienie

 2. Nie bardzo rozumiem tę potrzebę podkreślania, że drastycznie różnimy się od zwierząt, poza różnicami oczywistymi (skoro jestem człowiekiem, to nie jestem słoniem).

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ależ ja przecież wyraźnie napisałam,że zwierzęta mają duszę.I wchodzi ona w wspólnotowość z duszami ludzkimi w czasie reinkarnacji.

   Zwierzęta według mnie nie posiadają ducha-samoświadomości,duchowości.

   Polubienie

   1. Ale mnie nie o duszę chodzi (koncepcja duszy jest dość sztuczna, częściej używam słowa „psychika”), tylko o potrzebę zasadniczego różnicowania. No i poza tym jest kilka gatunków zwierząt, które mają samoświadomość (czyli wiedzą, że są odrębnymi bytami). Test lustra zdają niektóre małpy, słonie, świnie, delfiny, z ptaków np. sroki. Psy nieszczególnie zdają test lustra, ale jeśli przyjmiemy, że nie ma sensu przez test lustra badać samoświadomości zwierząt u których wzrok nie jest wiodącym zmysłem, to przy wykorzystaniu do badań innych zmysłów, okazuje się, że psy rozumieja i wykorzystują swoja odrębność.

    Co ciekawe, testu lustra nie zdają osoby z zaawansowanym Alzheimerem …

    Polubienie

   2. „Przejście testu lustra nie musi wcale świadczyć o posiadaniu przez zwierzęta samoświadomości”
    Wikipedia

    Zwierzęta może i przechodzą testy lustra (muszę poczytać) ale nie mają duchowości.

    Polubienie

   3. Duchowość nie jest tożsama z religijnością

    Zwierzęta nie zadadzą sobie trzech podstawowych pytań

    Skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?

    Polubienie

 3. Czym jest w takim razie duchowość, skoro raczej nie jest samoświadomością? (nie opierałam się na wiki, tylko na wspomnieniu badań psychologicznych zwierząt, które czytałąm lata temu)

  No i pytanie do samoświadomości – co w takim razie poświadcza w innych ludziach ich samoświadomość, skoro nie można jej zbadać testem lustra? Bo Ty wiesz, że masz samoświadomość, ale skąd wiesz, że inni ją mają jeśli, powiedzmy, nie mówią?(nawiązuję tu do tragicznej w skutkach konsekwencji naszego zadufania, że skoro kogoś nie rozumiemy, to ta postać nie myśli … co z ludźmi sparaliżowanymi, którzy nie mają zdolności powiedzenia nam, że są świadomi, tak, abyśmy to zrozumieli?).

  Polubienie

  1. „Skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?” – skąd wiemy, czy słoń nie zadaje sobie takich pytań, jeśli znamy jego język gorzej, niż on zna nasz? (problem znajomości języka zwierząt można zaobserwować na zwierzętach domowych, niejednokrotnie one zdają się lepiej rozumieć o co nam chodzi, niż my rozumiemy o co im chodzi).

   Polubienie

   1. Nie wiem Asenato. Muszę ci uczciwie przyznać, że nadal tkwię w przekonaniu, że nasz kot nie lubi kota z naprzeciwka. Tymczasem dyskutuję (!) od czasu do czasu z właścicielką tego kota, i obie nabieramy przekonania, że nasze koty spotykają się za naszymi plecami 🙂

    Polubienie

  1. 😀 Przepraszam, że Cię tak zarzucam pytaniami, ale to w cholerę ciekawe zagadnienia.

   Ekran można bardzo powiększyć (prawy górny róg wyszukiwarki).

   Polubienie

 4. Trychotomia wynika z religii. Dusza (psyche) i ciało stanowi nierozerwalną jedność, zaś Duch to nic innego jak Duch Święty. Wg tejże religii duszę dostajemy w ramach gratisa, w momencie poczęcia, na Ducha trzeba sobie zasłużyć gorliwą wiarą 😉 W tym rozumieniu jest kilka błędów na raz. Jeśli bowiem, dusza (w rozumieniu religijnym) jest naszą samoświadomością, żaden zarodek, płód tej samoświadomości nie posiada. Nawet noworodek. Samoświadomość, duszę, psyche się nabywa w zetknięciu z rzeczywistością. A kiedy pojawia się duchowość, przez wierzących rozumiana jako Duch? Dopiero wtedy, gdy ukształci się samoświadomość. O ile normalny człowiek sam kształtuje swoją duchowość, o tyle w religii potrzeba do tego sakramentu bierzmowania, charyzmatu Ducha (14-18 lat).
  Pytanie, co z ludźmi którzy nie byli bierzmowani? Według religii nie mogą posiadać duchowości. Podobnie jak bierzmowani, którzy porzucili wiarę. Rodzi się pytanie, co z ludźmi bierzmowanymi, których duchowość jest równa zeru?
  Jak widzisz, trychotomia wymyka się logice. Zresztą dychotomia w pojęciu religijnym też ;)))

  Polubienie

  1. Tak po prawdzie to wszystko wymyka się logice.
   Ale jakoś trzeba spróbować wszystko ponazywać.Jakoś trzeba spróbować zrozumieć.I na próbach się skończy.Bo „Im więcej wiem, tym wiem mniej”

   Ja bardziej postrzegam religię przez Stary Testament,W Ducha Świętego jako Trzecią Osobę Trójcy Świętej nie wierzę

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s