Oko za oko

Będę się starała na bieżące podczas mojego czytania Biblii komentować co ciekawsze fragmenty z małym komentarzem

mateusz

Mateusz 5,38-39

Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!

Mamy tutaj fragment,który upomina nas,żebyśmy na zło,złem nie odpowiadali.Czyli prostymi słowami-jak się leją po pysku nie oddawaj,czeka na więcej.Nie zawsze musi to się odnosić do rękoczynów oczywiście.

To dotyczy drugiej części fragmentu.Pierwsza część odnosi się do Starego Testamentu

Księga Kapłańska 24,19-20

Ktokolwiek skaleczy bliźniego, będzie ukarany w taki sposób, w jaki zawinił.  Złamanie za złamanie, oko za oko, ząb za ząb. W jaki sposób ktoś okaleczył bliźniego, w taki sposób będzie okaleczony.

Często czytam,że ten tekst jakoby nawoływał do zemsty.To nie jest tak.W komentarzach,które mam można przeczytać,że Bóg nie nakazuje zemsty,lecz raczej zapanowanie nad nią.Odpłata i kara muszą być współmierne do przestępstwa.

Wracając do fragmentu z Mateusza,w naszych czasach raczej nikt drugiego policzka nie nastawia.Przed agresja,złem trzeba się bronić.

14 myśli w temacie “Oko za oko

 1. Bo to jest Stary Testament, który już 2000 lat temu został zastąpiony przez Nowy. A potem jeszcze wiele razy interpretowany, zmieniany w tłumaczeniu:-) Pewnie dlatego dzisiaj nikt tego nie pojmuje.

  Polubienie

  1. We fragmencie który akurat dzisiaj podałam jest powiedziane,że na agresje nie należy odpowiadać tym samym.Może też znaczyć,żeby z pokora pryzmować wszelkie przeciwności życiowe.

   Polubienie

 2. „Oko za oko”, w mojej opinii nie chodzi tu o zemstę pokrzywdzonego, a o rodzaj kary wymierzanej przez sądy, które w tamtych czasach rządził się dość dziwacznymi prawami. I Mateusz opacznie rozumiał to prawo. Natomiast nadstawianie drugiego policzka… no cóż, ktoś tu chyba nie pojmował natury ludzkiej. Dziś ten wers należy traktować metaforycznie (jak całą Biblię) – po prostu nie należy samemu wymierzać kary.

  Polubienie

  1. W tym fragmencie (oko za oko) akurat chodzi o w miarę sprawiedliwą karę za przewinienie.A nadstawianie drugiego policzka to raczej się nie sprawdzi jeżeli chodzi na nasz aktualny polski katolicyzm.Bardziej wojownicze podejście teraz mamy.

   Polubienie

 3. Przemoc rodzi przemoc. Zemsta – zemstę. Ktoś musi przerwać to błędne koło, bo na wojnie nie ma wygranych, wszyscy tracą. Nastawienie drugiego policzka może polegać po prostu na nie reagowaniu tępym odwetem.

  Polubienie

 4. Gdyby chrześcijanie wytrwali przy dosłownym traktowaniu tego fragmentu z policzkiem pewnie by nie było teraz żadnych problemów z chrześcijaństwem. Ani samego chrześcijaństwa.

  Polubienie

  1. Tylko problem mają ci,którzy twierdzą ,że słowo zapisane w Biblię pod natchnieniem Ducha Świętego zostało napisane.Wybierać co nam się podoba czy wszystko traktować na serio

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s